Data dodania: 29/02/2016

Google Street View w Zamku Królewskim


 

 

W połowie 2015 r. Zamek Królewski w Warszawie rozpoczął współpracę z Google Cultural Institute, który w ciągu ostatnich 5 lat stworzył narzędzia do prezentacji sztuki, wykorzystywane przez instytucje kultury na całym świecie. Używając nowych technologii, sprawiających, że dostęp do kultury jest nie tylko nowoczesny, ale i atrakcyjny, muzea rezydencjonalne – takie jak Zamek Królewski w Warszawie – mogą inspirować nowe pokolenia odkrywców do nawiązania bliskiego kontaktu ze sztuką.

 

 

Pierwszym efektem współpracy Zamku Królewskiego w Warszawie i Google Cultural Institute jest wirtualna wystawa „Stanisław August mecenasem sztuk”, dostępna w serwisie Google Cultural Institute od stycznia 2016 r. 

 

 

Kolejnym krokiem we współpracy dwóch instytucji jest opracowanie wystaw, z wykorzystaniem technologii Street View. Dzięki technologii Street View i zdjęciom wykonanym za pomocą Trolleya - specjalnego wózka wyposażonego w aparat fotograficzny - internauci będą mogli odwiedzić wnętrza pałacu Pod Blachą i podziwiać zbiory zgromadzone w Bibliotece Królewskiej, zajrzeć do Apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego oraz obejrzeć wystawę kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian, która obejmuje dzieła kobiernicze z rejonu perskiego, anatolijskiego, środkowoazjatyckiego oraz kaukaskiego.

 

 

Na poniższych zdjęciach przedstawiamy głównego bohatera całego zamieszania z zeszłego tygodnia : )

 

 

Trolley 

 

 

Trolley na ekspozycji kobierców wschodnich

 

 

Trolley 

 

Trolley w apartamentach Księcia Józefa Poniatowskiego

 

Kilka słów o technologii przekazał nam p. Piotr Zalewski z Google Polska: "Dzięki wizycie specjalnego pojazdu Street View w Zamku Królewskim w Warszawie, już niedługo jego zabytkowe wnętrza będą dostępne na globalnej platformie Google Cultural Institute. Mowa tu o wózku Trolley – stworzonym przez fascynatów sztuki, którzy na co dzień pracują w Google. Pchany wózek z zamontowanym na ramie systemem aparatów z łatwością porusza się po różnych powierzchniach i bez problemu przemieszcza się pomiędzy obiektami muzealnymi". 

 

 

Trolley i operatorka 

 

 

Trolley i jego operatorka z Google - Joyce

 

Za kilka miesięcy naszych odbiorców zaprosimy do wnętrz pałacu Pod Blachą: Biblioteki Królewskiej, Apartamentów Księcia Józefa Poniatowskiego i wystawy kobierców wschodnich z kolekcji Fundacji Teresy Sahakian. Trzy odmienne przestrzenie, opatrzone popularnonaukowym komentarzem na temat ich historii, architektury i zabytków, będą stanowiły kolejne odsłony opowieści o Zamku Królewskim w Warszawie. Biblioteka Królewska, wzniesiona na potrzeby wielotysięcznego księgozbioru w latach 1779  1782 na podstawie projektów Dominika Merliniego i Jana Christiana Kamsetzera, służy obecnie jako miejsce eksponowania i przechowywania licznego zbioru map, rysunków i książek ze zbiorów dr. Tomasza Niewodniczańskiego. Odrestaurowane wnętrza siedziby księcia Józefa Poniatowskiego, wyposażone w liczne dzieła sztuki z epoki  to przypomnienie jednego z najsłynniejszych salonów Warszawy końca XVIII i początku XIX w. Z kolei wnętrza wystawy prezentują zespół tkanin z czterech wiodących ośrodków sztuki kobierniczej Wschodu: perskiego, anatolijskiego, środkowoazjatyckiego oraz prezentowanego najliczniej – kaukaskiego. 

 

 

A na koniec jeszcze dwie fotki - z konferencji prasowej : ) Widać,że Trolley zwraca na siebie uwagę : )

 

 

Trolley 

 

 

Trolley 

 

 

 

Oprac. Aldona

Zdjęcia: Google Polska

Dodaj swój komentarz:

Podpis:
Komentarz (max 240 znaków): 


 


Wygeneruj nowy kod