Pejzaże na porcelanie

Pejzaże na porcelanie
 Pejzaże na porcelanie
 Pejzaże na porcelanie


Pejzaże na porcelanie

7 czerwca–4 września 2022 r.


Zachwycające, wykonane z niebywałym kunsztem i dbałością o szczegóły panoramy miast i pejzaże na porelanie, wzorowane na obrazach i grafikach wybitnych XVIII-wiecznych weducistów, w szczególności pracach Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, podziwiać będzie można w ramach nadchodzącej wystawy, przygotowanej w związku z obchodami 300. rocznicy urodzin Bernarda Bellotta. Porcelanowe obiekty zestawione zostaną z ich malarskimi i graficznymi pierwowzorami.

Inspiracją do przygotowania wystawy był znajdujący się w kolekcji zamkowej miśnieński dzbanek do kawy pochodzący z należącego do króla Stanisława Augusta serwisu déjeuner, dekorowany dwoma widokami Warszawy według obrazów Bellotta,. Obiekt zestawiony zostanie z ocalałymi z tej zastawy imbrykiem do herbaty (ze zbiorów Muzeum Warszawy) oraz tacą (z kolekcji Landesmuseum Württemberg w Stuttgarcie). Będzie to wydarzenie historyczne, ponieważ te trzy naczynia  zostaną pokazane razem po raz pierwszy od końca XVIII wieku.

Prezentowaną porcelanę można podzielić na dwa zespoły. Pierwszy z nich to naczynia zdobione widokami według obrazów i rycin Bellotta, ukazującymi poza Warszawą także miasta saksońskie: Drezno, Pirnę i twierdzę Königstein, a także Wiedeń. Włączone do niego zostaną również wyroby miśnieńskie, zdobione widokami saksońskimi wzorowanymi na pracach innych artystów. Drugą grupę stanowią talerze i salaterka dekorowane wedutami holenderskimi, w większości pochodzące z serwisu wykonanego w Miśni w latach 1772-1774, należącego do stadhoudera Niderlandów Wilhelma V Orańskiego. Widoki umieszczone na tych naczyniach wzorowano na rycinach różnych artystów holenderskich.

Łącznie zaprezentowanych zostanie 29 naczyń porcelanowych, oryginalne ryciny Bellotta przedstawiające Warszawę, Drezno, Pirnę i Königstein, a także reprodukcje innych pierwowzorów.

Prezentowane obiekty pochodzą głównie ze zbiorów  muzeów zagranicznych, między innymi z Porzellannsammlug (SKD) w Dreźnie, Bayerische Nationalmuseum w Monachium, Landesmuseum Württemberg w Stuttgarcie, Museum für angewandte Kunst w Wiedniu, Rijksmuseum w Amsterdamie oraz Kasteel Duivenvoorde Voorschoten (Holandia)

Wystawie będzie towarzyszył bogato ilustrowany katalog, zawierający nie tylko noty dotyczące prezentowanych obiektów, ale także eseje poświęcone wedutom na porcelanie miśnieńskiej oraz wiedeńskiej.

Kurator wystawy: dr Anna Szkurłat, kustosz zbiorów ceramiki i szkła Zamku Królewskiego w Warszawie